FİZYOETİK - Sancaktepe Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Down Sendromu

          Yeni doğan bebeklerde normalde 800 de bir oranında görülse de anne yaşı 35 in üzerine çıkınca bu oran artarak  anne yaşının yüksekliğine bağlı olarak 25  bebekde bire kadar çıkabilir. Bu sendrom fazladan bir 21. Kromozoma bağlı olduğu için TRİSOMİ 21 olarak da adlandırılabilir.Genel  ortalamaya göre  doğum kiloları 400-600 gr düşük  boyları da 2-3 cm daha kısa doğarlar.Çekik gözleri ,burun kökünün basıklığı,dillerinin dışarıda durması,kısa ve geniş el yapıları,el ve ayak kaslarının gevşek olması dikkat çeken bazı fiziksel özellikleridir.

Down sendromlu çocuklar kendilerine bakabilecek   ve kendi işlerini yapabilecek(basit meslekleri öğrenebilirler ) düzeyde gelişim gösterirler. Resim veya   müzik  yetenekleri iyidir. Müzik aletleri çalabilirler. Arkadaşlık kurmakta sıkıntı yaşamazlar ve çevreye uyumları çok iyidir. Bundan dolayıdır ki  bu çocukların iyi bir özel eğitim almasının gelişimlerine katkısı çok büyüktür. Uzmanlarca bu eğitime  olabildiğince erken başlanmalıdır İşinin ehli uzmanlarca ve erken başlanan bir eğitim  bu çocuklar için çok önemlidir

.Genelde sağlıkla alakalı diğer başka bir problem yoksa tanı konulur konulmaz fizyoterapi  başlanmalıdır Küçük aylardan itibaren fizyoterapi görmeleri hareket yeteneklerini artırır .Fizyoterapi kas tonusunu artırma  açısından da oldukça  etkilidir. Bobath terapi ve duyu bütünleme terapisi gibi fizyoterapide kullandığımız  yöntemler fayda sağlamaktadır.

                                                                                                                                         FZT Canan Darıcı MEHLEPÇİ

                                                                                                                                      Gelişimsel Bobath Terapisti

                                                                                                                                      Duyu Bütünleme Terapisti